Ajankohtainen artikkeli

Tältä sivulta löydät Kainuun Liikunnan ajankohtaisen artikkelin.

Etsimme liikunta-aktivaattoria

Etsimme määräaikaiseen työsuhteeseen osa-aikaista liikunta-aktivaattoria! Liikunta-aktivaattorina pääset toimimaan ensisijaisesti nuorten parissa erilaisissa liikunnallisissa tapahtumissa ja tempauksissa Kainuun alueella. Liikunta-aktivaattorin tehtävänä on vastata kutsuntaikäisten varusmiesten hyvinvointimittauksista kutsuntatilaisuuksissa sekä suunnitella ja toteuttaa liikunnan ja hyvinvoinnin valmennuskokonaisuus varusmiespalvelukseen valmistautuville nuorille. Lisäksi tehtäviin kuuluu yhteistyö peruskoulujen ja toisen asteen oppilaitosten kanssa nuorten liikuttamiseksi. Työ pitää sisällään myös edellä mainituista toimenpiteistä viestimistä sekä laajaa verkostoyhteistyötä useiden eri sidosryhmien kanssa. Työ edellyttää B-ajokorttia. Työ voi sisältää jonkin verran iltatyötä sekä satunnaisesti viikonlopputyötä.

Työsuhde on osa-aikainen ja määräaikainen 15.12.2026 asti. Toivomme, että tehtävään valittu henkilö voi aloittaa työt mahdollisimman pian, mielellään jo toukokuun 2026 aikana. Työaika on 80 % kokoaikaisesta ja keskimäärin 4 työpäivää/viikko. Työaika voi vaihdella viikottain.

Toivomme, että sinulla on:
– tehtävään soveltuva liikunta-alan tutkinto tai tehtävän hoitamiseen vaadittava riittävä osaaminen
– kokemusta liikunnan edistämisestä nuorten parissa
– tuoreita ideoita ja innostusta nuorten liikkumisen edistämiseen
– hyvät ja monipuoliset viestintätaidot sekä kirjallisen että some-viestinnän osalta
– hyvät tiimityöskentelytaidot, mutta pystyt myös itsenäiseen työskentelyyn
– kokemusta henkilökohtaisesta liikuntaneuvontatyöstä
– aktiivinen ja iloinen ote työhön
Varusmiespalveluksen suorittaminen katsotaan eduksi.

Tarjoamme sinulle:
– työpaikan monipuolisessa ja eteenpäin katsovassa liikunnan aluejärjestössä
– mahdollisuuden olla luomassa uutta nuorten liikunnan edistämisessä
– työtilat Kajaanin keskustassa remontoiduissa toimitiloissa
– reilun työyhteisön ja ammattitaitoiset työkaverit
– perehdytyksen tehtävään

Palkkaus: kuukausipalkka 1501—2000 € kuukaudessa

Työssä vaadittavat rikosrekisteriotteet: lasten kanssa työskentelyyn vaaditaan rikosrekisteriote, joka perustuu lakiin lasten kanssa työskentelevien rikostaustan selvittämisestä (504/2002).

Hakuohjeet: lähetä CV ja työhakemuksesi 30.4.2026 mennessä sähköpostilla osoitteeseen teemu.takalo@kainuunliikunta.fi.

Lisätietoja tehtävästä antaa arkisin klo 8.00-16.00:
Teemu Takalo
Toiminnanjohtaja
Puh. 044 532 5921
teemu.takalo@kainuunliikunta.fi

Jaa viesti

Kommentoi

Tilaa uutiskirje

Liity Kainuun Liikunnan uutiskirjeen lukijaksi! Pysyt ajan hermolla tulevista tapahtumista, liikunnan ja urheilun uusimmista tuulista, koulutuksista, tukiasioista ja paljosta muusta.